Predtým, ako si zakúpite svadobné obrúčky, zásnubný prsteň alebo prsteň na bežné nosenie, je potrebné odmerať veľkosť prsta, na ktorom budete šperk nosiť.

Na odmeranie existujú rôzne pomôcky od jednoduchých v podobe merných prúžkov z plastu a papiera, alebo motúzov či nití, cez zmeranie priemeru vášho šperku, ktorý nosíte a ktorého veľkosť Vám vyhovuje až po odmeranie vášho prsta špeciálnymi mernými krúžkami. Posledný menovaný spôsob je najpresnejší a rozhodne ho odporúčame. Merné krúžky sú najčastejšie od veľkostí 45 až po 75 a sú podobné prsteňom so šírkou 5 mm. Pri merných krúžkoch máte možnosť si vyskúšať jednotlivé veľkosti a tá, ktorá Vám “sadne” bude tou správnou veľkosťou, podľa ktorej sa vyrobí Váš šperk na mieru. Mernými krúžkami sú vyzbrojené všetky klenotníctva z našej predajnej siete, ako aj naše showroom centrum v Trenčianskej Turnej.

Jedna z metód (merný prúžok, niť, zmeranie priemeru a merný krúžok) je samozrejme nutná len v prípade, že si dávate vyrábať šperk na mieru. Pokiaľ si vyberáte z vyrobeného portfólia, ktorý je skladom, tak si vyskúšate priamo ten kus, ktorý sa Vám najviac páči a je vo vhodnej veľkosti pre pohodlné nosenie.

Čo však v prípade, že si chcete objednať prsteň cez internetový obchod?

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí uprednostňujú nákup z pohodlia domova prostredníctvom internetu, v tom prípade je možné si správnu veľkosť vášho budúceho šperku odmerať aj jednoduchými spôsobmi za pomoci nite alebo motúzika, ktorým si zmeriate váš prst. Alebo pokiaľ nosíte prsteň a jeho veľkosť Vám vyhovuje využijete posuvné meradlo, ľudovo nazývané “šublera”, ktorým si zmeriate priemer vášho obľúbeného prsteňa a z nameranej hodnoty si vypočítate správnu veľkosť nového šperku.

Metóda zmerania si veľkosti prsta pomocou nite

Jedná sa o jednoduchú metódu, ku ktorej potrebujete bežne dostupné prostriedky z domácnosti ako niť alebo motúz, pero na vyznačenie a pravítko.

Spôsob je veľmi jednoduchý a v jeho úvode si najskôr odstrihnite dostatočne dlhý kus nite alebo motúzu aspoň v 15 centimetrovej dĺžke. Následne si tento kúsok nite prevlečiete okolo prsta, na ktorom budete nosiť prsteň (najbežnejšie na prstenníku ľavej alebo pravej ruky). Potom už na prste vhodne, ale jemne stiahnite a prekrížite nit a v mieste, kde sa križuje ju vyznačíte perom.

Pokiaľ máte na prstoch väčšie kĺby, berte ohľad aj na to, že prsteň bude potrebné prevliecť cez kĺb – voľte preto o jedno číslo väčší rozmer.

Grafická pomôcka ako si jednoducho zmerať veľkosť prsta:

ako zmerať veľkosť prstena

TIP: Ak v našej ponuke prsteňov v e-shopovej časti nenachádzate presne vašu veľkosť prsteňa – napríklad veľkosť 62, odporúčame sa prikloniť k veľkosti o číslo menšej, teda 61, ak je šírka vybraného prsteňa do 6 mm. Naopak, pokiaľ je šírka prsteňa viac ako 6 mm, k nameranej hodnote pripočítajte jedno celé číslo a zvoľte veľkosť 63.

Metóda zmerania veľkosti prsta pomocou prsteňa. Pokiaľ nosíte prsteň a jeho veľkosť Vám vyhovuje, využijete posuvné meradlo, ľudovo nazývané “šublera”, ktorým si zmeriate priemer vášho obľúbeného prsteňa a z nameranej hodnoty si vypočítate správnu veľkosť nového šperku.

priemer prsteňa

Po zmeraní priemeru prsteňa získate nameranú hodnotu, ktorú si pomocou tabuľky prevediete na výslednú veľkosť prsteňa.

Tabuľka na prevod vnútorného priemeru prsteňa v mm:

Priemer prsteňa je vhodné merať posuvným meradlom s dostatočnou presnosťou, inak nebude veľkosť prsteňa sedieť!

Na našej webovej stránke si môžete z predajnej časti vybrať z ponúkaných zásnubných prsteňov, ktorých veľkosť je uvedená v popise produktu.

V prípade nedostupnosti vami požadovanej veľkosti prsteňa nás, prosím, kontaktuje ohľadom možného doskladnenia, prípadne úpravy veľkosti prsteňa, ktorý Vás zaujal na vami požadovanú veľkosť.

Taktiež si môžete vybrať iný prsteň s vhodnou veľkosťou, ktorý je aktuálne v ponuke.

Nečakajte a požiadajte svoju milovanú o ruku!

Vybrať zásnubný prsteň